Okolím Šindelové

Šindelová – Pod Rotavskou myslivnou – Rotavské varhany – Dolní Rotava – Lesní hřbitov – Dolní Rotava – Šindelová (11 km, 3:30 h, ↗ 285 m, ↘ 285 m)

Podobně jako v rámci předchozího výletu po okolí Kraslic se i tentokrát vypravíme do míst, která jsou historicky spjatá s těžbou rud nejrůznějších kovů a jejich dalším zpracováním. Výchozím místem pro nás bude typická krušnohorská obec Šindelová (Schindlwald) nacházející se přibližně na půli cesty mezi Nejdkem a Kraslicemi. Její největší pozoruhodností, která nás jistě upoutá na první pohled, jsou dochované zbytky dřevouhelné vysoké pece, jejíž historie sahá na počátek 19. století. Tradice těžby a zpracování železné rudy zde spadají do mnohem vzdálenější minulosti – a to až do 14. století. V 16. století zde vzniklo několik hamrů a železných hutí. Vysoká pec, jejíž pozůstatky si zde můžeme prohlédnout, byla založena v roce 1818 na místě starší pece z konce 18. století. Svou současnou podobu pak získala v rámci přestavby a modernizace, která zde proběhla v letech 1858 – 1859. Vlastní vysoká pec měla výšku 11 metrů, avšak součástí zdejšího areálu bylo i dmychadlo, nákladní výtah a stoupa (zařízení na drcení železné rudy) poháněné vodním kolem vodou přiváděnou sem umělým kanálem z nedalekého rybníka Tajch. Pec využívala jako palivo dřevěné uhlí, neboť okolní lesy poskytovaly dostatečnou zásobu dřeva na jeho výrobu. Její provoz byl ukončen v roce 1873 pro nerentabilitu, neboť v té době se již začalo v mnohem vyšší míře uplatňovat levnější kamenné uhlí a koks. Další přidružené provozy ovšem zůstaly v činnosti i nadále a většina z nich zanikla až v souvislosti s hospodářskou krizí ve 30. letech 20. století. Výroba zde byla dočasně obnovena pro válečné účely v roce 1939 avšak v roce 1945 byl provoz ukončen již definitivně. Areál pak nějakou dobu sloužila jako skladiště a seník, avšak následně začal chátrat až se proměnil v polorozpadlou zříceninu zarostlou náletovými dřevinami. Teprve v roce 2015 byly zahájeny práce na záchranu tohoto unikátního objektu, který je ojedinělou ukázkou prapočátků průmyslové revoluce v Česku (další podobnou pec je možné spatřit v Jincích v Brdech).

Jinou zajímavostí Šindelové je zdejší meteorologická stanice spravovaná Českým hydrometeorologickým ústavem, která je v provozu od roku 1962 a které je poměrně často zmiňována v souvislosti s rekordně nízkými teplotami. Příčinou je skutečnost, že se Šindelová nachází na dně údolí v tzv. mrazové kotlině – tedy v místě, kam z okolních kopců doslova stéká studený vzduch, který se zde pak dlouhou dobu drží. Proto se čas od času stane, že i v letních měsících zde teplota v noci spadne až pod bod mrazu.   

Ze Šindelové se dále vydáme po silnici směrem na Rotavu, která nás přibližně po dvou kilometrech přivede na rozcestí Pod Rotavskou myslivnou. Zde odbočíme směrem do leva a dále budeme sledovat žlutě značenou turistickou trasu. Ta nás po dalších zhruba dvou kilometrech přivede k jednomu z nejkrásnějších a nejzajímavějších geologických útvarů celého Krušnohoří, kterým jsou Rotavské kamenné varhany. Na skalní stěně, která byla díky kamenolomu z konce 18. století, zde najdeme až 12 metrů vysoké čedičové sloupy, které skutečně nápadně připomínají píšťaly varhan. Jedná se o naprosto ukázkový příklad tzv. sloupcové odlučnosti čediče která vzniká díky zmenšování objemu v průběhu chladnutí lávy. Samotný útvar (stejně jako další čedičové vrchy v okolí) pak souvisejí s třetihorním vulkanickým pásmem protínajícím Česko ve směru z Bavorska do Polska (součástí tohoto systému jsou například i Doupovské hory a České středohoří). Po prohlídce samotných skalních varhan odtud však ještě nespěchejme a po zdejší naučné stezce se vyšplhejme až na vrchol celé čedičové kupy, z níž se otevírá velmi pěkný výhled na nedalekou Rotavu (Rothau).

Další úsek cesty je orientačně poněkud náročnější, neboť žlutá značka u skalních varhan končí, a my se tak musíme vydat po neznačené pěšině (která je ale v terénu velmi dobře patrná) směrem dolů po úbočí kopce do údolí říčky Rotavy. Po překonání můstku se ocitáme před rozsáhlým průmyslovým areálem strojíren Rotas, který je připomínkou toho, že i zde má těžba a zpracování železných rud dlouhou historii. S ní ostatně souvisí i název říčky Rotavy/Rothau, tedy „červené řeky“, jejíž barva byla ovlivněna rozpuštěnými minerály železa. Stejnojmenná obec byla založena v roce 1597. V té době zde vyrostlo několik hamrů rudných mlýnů a železných hutí. V roce 1617 Rotavu odkoupili Šlikové po nichž se v roce 1627 dostala do vlastnictví Nosticů. Na konci 18. století sice došlo k dílčímu úpadku zdejších železáren a přidružených provozů, avšak později došlo k jejich opětovnému rozvoji. Významným zlomem byl v tomto ohledu rok 1890, kdy byla dostavěna odbočka spojující zdejší závody s tzv. kraslickou dráhou a umožňující zásobování zdejších provozů sokolovským uhlím. V průběhu první světové války pak zdejší závody přešly na vojenskou výrobu přičemž se zde kromě nábojnic vyráběl například i plech na konzervy (jednalo se o jediný závod v celém Rakousku-Uhersku, který jej vyráběl). Po válce bylo samozřejmě nutné závody opět přeorientovat na mírovou výrobu. Úpadek nastal v souvislosti s hospodářskou krizí na počátku 30. let 20. století, kdy byla nejprve uzavřena zdejší ocelárna a později byly omezovány i další provozy. V roce 1938 se Rotava stala součástí německého záboru v důsledku Mnichovské dohody. V roce 1941 byly zdejší provozy převedeny pod Kruppovy závody, které se opět zaměřily na uspokojování válečných potřeb Německa. Na válečné výrobě se zde podílely i stovky válečných zajatců a totálně nasazených. Po skončení války byly zdejší závody určeny k likvidaci, a následně se staly součástí  plzeňských Škodových závodů. Na počátku 90. let byla výroba rozdělena a zatímco místní slévárna zanikla, strojírenská výroba funguje pod již zmíněnou značkou Rotas dodnes.

Od areálu Rotavských strojíren začneme stoupat vzhůru po silnici vedoucí do Jindřichovic. Ta nás po necelých třech kilometrech dovede k odbočce s malým parkovištěm, kde se naše trasa napojí na žlutě značenou cestu. Žlutá značka přes zdejší pastviny dovede až do nedalekého na místo, kde v minulosti stával tábor pro válečné zajatce Jindřichovice. Jeho vznik v červnu roku 1915 souvisel s vojenskými úspěchy Rakouska-Uherska na srbské a ruské frontě v počátečních fázích první světové války. Pro jeho stavbu byla vybrána odlehlá oblast v Krušných horách zejména proto, aby se zamezilo kontaktu zajatců s místním civilním obyvatelstvem a současně aby byly pokud možno ztíženy možnosti útěku. Celkem zde bylo umístěno na 30 000 válečných zajatců, což bylo mnohem než kolik obyvatel měly v té době nedaleké Jindřichovice (Heinrichsgrün). Jednalo se tak o jeden z vůbec největších válečných zajateckých táborů v Rakousku-Uhersku. Zajatci, z nichž většina pocházela ze Srbska, Ruska a později také z Itálie pracovali v nedalekém čedičovém lomu, avšak kromě toho bylo jejich práce využito v nedalekých rotavských hutích či na stavbě chemických závodů ve Falknově nad Ohří (Sokolově). Nuzné podmínky, vyčerpání a špatná hygiena vedly k častým úmrtím vězňů. Situace se ještě zhoršila ke konci války, kdy se již zoufale nedostávalo potravin a léků a mezi zajatci začaly řádit tuberkulóza, skvrnitý tyfus a neštovice. Těla zemřelých zajatců pak byla ukládána do hromadných hrobů na hřbitově, který byl vybudován v těsném sousedství tábora. Celkem zde do konce války byly uloženy ostatky 3855 lidí – 2465 Srbů a Černohorců, 1301 Italů a 56 Rusů. Na samém sklonku války tábor 1.11. 1918 opustily strážní oddíly a zajatci byli posléze odesílání do svých domovů. Po válce proběhla jednání mezi Československem, Srbskem a Itálií o dalších osudech tohoto vojenského hřbitova. Zatímco Italové chtěli ponechat hřbitov tak jak je, Srbové chtěli exhumaci pohřbených těl a jejich přenesení do zvláštního mauzolea, což se také v roce 1926 stalo. Vlastní mauzoleum vzniklo na místě bývalé vodárny na vršku nad Jindřichovicemi, kde si jej dodnes můžeme prohlédnout. Protože sem byly přeneseny ostatky obětí i z dalších zajateckých táborů, je zde celkově umístěno přibližně 7 400 těl, díky čemuž se jedná o největší válečné pohřebiště z dob první světové války na území Česka. Na samotném hřbitově bylo pohřbeno několik dalších zajatců i za druhé světové války, po jejímž skončení byl hřbitov upraven, avšak od té doby jen chátral, takže hroby postupně takřka zcela zmizely v náletové vegetaci. Teprve v roce 2018 bylo provedeno jeho obnovení a pietní úprava, v rámci které bylo obnoveno několik kamenných křížů a náhrobních kamenů a v celém areálu byla vybudována síť dřevěných povalových chodníčků. Současný stav je tedy konečně důstojnou připomínkou všech, kteří zde za obou světových válek přišli o život.

Vrátíme-li se od lesního hřbitova o něco nazpět, odbočíme směrem doprava po lesní cestě, která nás záhy dovede na křižovatku, na níž se dáme pro změnu vlevo. Tato cesta nás záhy dovede k dalšímu dobře ukrytému geologickému pokladu této části Krušných hor, kterým je již zmíněný čedičový lom Kernberg jehož jméno je odvozeno od vrcholu, který původně tvořil výraznou dominantu zdejší krajiny a který byl lomem z větší části odtěžen. První zmínky o zdejší těžbě čediče pocházejí z roku 1785, kdy se čedič používal jako přísada pro železné hutě v nedaleké Rotavě. V roce 1905 byla těžba modernizována a mechanizována a současně zde vznikla výroba dlažebních kostek, které byly určeny jak pro domácí trh, tak na vývoz do Bavorska a Saska. Jak již bylo zmíněno, za první světové války zde pracovali zajatci z nedalekého zajateckého tábora. V roce 1927 pak došlo k dalšímu rozšíření těžby, díky čemuž se se tento lom stal největším čedičovým lomem v tehdejším Československu. Za druhé světové války zde bylo opět využíváno práce válečných zajatců a totálně nasazených. V roce 1945 byl lom znárodněn a později, v roce 1948, byl převzat nejprve podnikem Kámen Zbraslav a později Sokolovskými doly. Protože se zásoby čediče začaly postupně zmenšovat, začal se z původně stěnového lomu stávat lom jámový, který se začal stále více a více zahlubovat pod úroveň původního povrchu. Těžba zde pokračovala až do roku 1995, kdy byly veškeré těžitelné zásoby čediče vyčerpány. Lom pak byl opuštěn a následně samovolně zatopen. Tak vzniklo zdejší jezírko, které se může pyšnit průzračně čistou vodou, a není proto divu, že v letních měsících láká ke koupání.

Budeme-li pokračovat po bývalé příjezdní silnici vedoucí k lomu, dorazíme zpět k parkovišti, které jsme cestou již jednou míjeli. Jinou možností je sejít z této silničky směrem doprava a dále pokračovat po lesní stezce dolů z kopce k rozcestí Dolní Rotava, odkud se pak po silnici snadno vrátíme zpátky do Šindelové, kde jsme náš dnešní výlet zahájili.

Krušné hory: Šindelová (Schindlwald) - dřevouhelná vysoká pec
Krušné hory: Šindelová (Schindlwald) - dřevouhelná vysoká pec
Krušné hory: Šindelová (Schindlwald) - dřevouhelná vysoká pec
Krušné hory: Šindelová (Schindlwald) - ovce šrouborohé
Krušné hory: Rotavské kamenné varhany
Krušné hory: Rotavské kamenné varhany
Krušné hory: Rotavské kamenné varhany
Krušné hory: Rotavské kamenné varhany
Krušné hory: výhled na Rotavu (Rothau)
Krušné hory: výhled na Rotavu (Rothau)
Krušné hory: výhled na Rotavu
Krušné hory: Rotavské strojírny (Rotas)
Krušné hory: Rotavské strojírny (Rotas)
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: ráno na pastvinách u Jindřichovic
Krušné hory: čedičový lom Kernberg u Jindřichovic
Krušné hory: čedičový lom Kernberg u Jindřichovic
Krušné hory: čedičový lom Kernberg u Jindřichovic
Krušné hory: čedičový lom Kernberg u Jindřichovic
previous arrow
next arrow
 
Krušné hory: Šindelová (Schindlwald) - dřevouhelná vysoká pec
Krušné hory: Šindelová (Schindlwald) - dřevouhelná vysoká pec
Krušné hory: Šindelová (Schindlwald) - dřevouhelná vysoká pec
Krušné hory: Šindelová (Schindlwald) - ovce šrouborohé
Krušné hory: Rotavské kamenné varhany
Krušné hory: Rotavské kamenné varhany
Krušné hory: Rotavské kamenné varhany
Krušné hory: Rotavské kamenné varhany
Krušné hory: výhled na Rotavu (Rothau)
Krušné hory: výhled na Rotavu (Rothau)
Krušné hory: výhled na Rotavu
Krušné hory: Rotavské strojírny (Rotas)
Krušné hory: Rotavské strojírny (Rotas)
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: Jindřichovice (Heinrichsgrün) - lesní hřbitov v místech bývalého zajateckého tábora
Krušné hory: ráno na pastvinách u Jindřichovic
Krušné hory: čedičový lom Kernberg u Jindřichovic
Krušné hory: čedičový lom Kernberg u Jindřichovic
Krušné hory: čedičový lom Kernberg u Jindřichovic
Krušné hory: čedičový lom Kernberg u Jindřichovic
previous arrow
next arrow