Capitol Reef

Dalším národním parkem státu Utah, který je příštím cílem naší cesty, je Arches nacházející se ve východní části státu nedaleko městečka Moab. Cesta sem je však skutečně dlouhá, neboť je zapotřebí překonat vzdálenost 277 mil (446 km). Přibližně ve třetině cesty se před námi nad východním obzorem začíná vynořovat mohutná skalní hradba, která se jako dlouhá linka táhne napříč směrem naší cesty od obzoru k obzoru. Mapa nám přitom napovídá, že se blížíme k národnímu parku Capitol Reef.

Předmětem ochrany národního parku Capitol Reef je 150 kilometrů dlouhá a 300 metrů vysoká skalní stěna (tzv. monoklinála) Waterpocket Fold, která z dálky připomíná spíše jakýsi dlouhý podmořský útes. Svůj název získal tento útvar údajně proto, že určitá část skalní stěny připomínala prvním cestovatelům, kteří tento kraj navštívili, kopuli washingtonského Kapitolu. Skalní stěna tvoří prakticky neproniknutelnou hradbu, která je jen na pár místech proříznuta hlubokými říčními údolími, jenž jsou však tak úzká, že jimi jen stěží projde člověk. Celé území je chráněno od roku 1937, kdy bylo vyhlášeno národní památkou a v roce 1971 získalo status národního parku.

Jedním, či lépe řečeno jediným, místem, kde lze skalní hradbu překonat, je údolí říčky Fremont River, která jakoby proti veškeré logice teče přímo napříč „skalního útesu“. Právě tudy také vede silnice č. 12, po níž se právě ubíráme. Ta nás nejprve vede kolem dvojice výrazných skalních bloků Twin Rock a Chimney Rock, a již o pár chvil později se dostáváme k místnímu návštěvnickému centru, které se nachází pod dalším zajímavým útvarem The Castle, jenž skutečně připomíná jakousi podivnou zříceninu hradu stojící na vysoké skále. Od návštěvnického střediska lze pokračovat směrem na jih po tzv. Scenic Route, přímo podél hlavní skalní stěny. Hned na začátku cesty lze navštívit staré mormonské hospodářství Gifford Farmhouse, které dnes funguje jako jakýsi skanzen dokumentující život místních lidí na přelomu 19. a 20. století. Nejvíce překvapující skutečnost je ovšem to, že celý zdejší kraj byl dříve typický pěstováním ovoce, od něhož se konec konců odvíjí i název vesnice Fruita – dnes opuštěné, avšak kdysi prosperující mormonské osady ležící uprostřed třešňových, jabloňových a broskvových sadů (což se při pohledu na současnou suchou skalnatou krajinu zdá téměř neuvěřitelné).

Zprvu asfaltová silnice se posléze změní v prašnou cestu a po přibližně 10 mílích nás dovede na parkoviště s nádherným výhledem na soutěsku Capitol Gorge táhnoucí se mezi skalami, jimž vévodí útvar známý jako Golden Throne. Z této vyhlídky se pak musíme vrátit stejnou cestou zpět k návštěvnickému středisku, odkud pak pokračujeme dál po hlavní silnici směrem na východ. Avšak ještě než národní park Capitol Reef nadobro opustíme, čeká nás návštěva snad jedné z vůbec nejzajímavějších zdejších atrakcí, kterou jsou prastaré skalní rytiny – tzv. petroglyfy. K nim se navíc nemusíme nikam náročně škrábat, jelikož jsou situovány přímo u hlavní silnice (o něco více než míli za návštěvnickým střediskem). Obrazce do zdejší skalní stěny vyryli před více než 1000 lety původní obyvatelé tohoto kraje. Pouhým okem jsou však ze dřevěné vyhlídkové plošiny vidět jen ty největší z nich, zatímco ke spatření těch menších je zapotřebí dalekohled, který je zde pro návštěvníky nainstalován. První části petroglyfů dominuje několik záhadných figur připomínajících mimozemšťany, zatímco ve druhé části jsou znázorněny menší figurky představující různé druhy zvířat, které ve zdejší krajině žily (spatřit tak můžeme například znázornění medvěda, vlka či kozoroha).

Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef: petroglyfy
Capitol Reef: petroglyfy
Capitol Reef: petroglyfy
Capitol Reef: petroglyfy
Realita cestování po USA
previous arrow
next arrow
 
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef
Capitol Reef: petroglyfy
Capitol Reef: petroglyfy
Capitol Reef: petroglyfy
Capitol Reef: petroglyfy
Realita cestování po USA
previous arrow
next arrow