Ahornriegel – Schwarzriegel/Sektor F – Eckstein – Ahornriegel (2.5 km, 00:50, ↗ 90 m, ↘ 90 m)
Hoher Bogen je přibližně 8 kilometrů dlouhý hřeben táhnoucí se nad městečkem Neukirchen beim Heiligen Blut (zhruba 10 kilometrů jihovýchodně od Furth im Wald) představující nejzápadnější výspu Šumavy. Jedná se přitom o zdaleka viditelnou dominantu, které je takřka nepřehlédnutelná nejen z okolních vrcholů Šumavy (např. z Ostrého, Svarohu apod.) a Českého lesa (např. z Čerchova), ale i z hlubokého vnitrozemí Česka. A tak máme-li štěstí na počasí, můžeme jej zahlédnout například z vrcholu Prahy či Třemšína v Brdech, které odtud leží ve vzdálenosti přes 80 kilometrů.
Nejvyšším vrcholem celého hřebene je Schwarzriegel (1079 m n. m.), který dále doplňují například Burgstall (976 m n. m.), Kohlriegel (957 m n. m.), Bärenriegel (1017 m n. m.), Eckstein (1073 m n. m.) či Ahornriegel (1050 m n. m.). Avšak tím hlavním, co činí celý hřeben nezaměnitelným, je dvojice věží radiotelekomunikačního a monitorovacího komplexu, který zde byl vybudován jako odpověď na stavbu podobných zařízení na české straně hranice, zejména na nedalekém Poledníku a Čerchovu. Volba umístění této základny spočívala právě v téměř ideální poloze tohoto hřebene, který, jak již bylo řečeno, umožňuje prakticky ničím nerušený výhled na celou západní polovinu Čech. A tak již v roce 1967 zde byly umístěny první mobilní jednotky radiotechnického průzkumu. Stálá základna, známá pod krycím označením „Sektor F“, pak začala být budována v roce 1974 a zprovozněna byla o pouhý rok později. Kromě příslušníků německého Bundeswehru zde sloužili i vojáci americké a francouzské armády. S pádem železné opony byla po roce 1990 základna prohlášena za postradatelnou, a tak odtud byly zdejší posádky postupně stahovány. Američané odtud odešli v roce 1992 následováni o dva roky později i francouzskými vojáky. Komplex pak byl aktivně využíván do roku 2003. Dnes je tedy vojenské využití tohoto místa již dávnou minulostí, a proto by byla škoda sem nezavítat.
Ideálním výchozím místem je parkoviště příslušející ke zdejšímu lyžařskému areálu nacházející se na severním úbočí hory. Autem je to sem z hraničního přechodu Svatá Kateřina něco přes 10 kilometrů a zhruba 15 minut jízdy. Zde se pak můžeme rozhodnout, zda si celý kopec vyšlapeme poctivě „po svých“ nebo zda využijeme zdejší lanovky, jejíž dolní stanice se nachází hned v sousedství zmíněného parkoviště. Lanovka má celkovou délku 1360 metrů, během nichž během zhruba 15 minut jízdy překoná převýšení 393 metrů, po nichž staneme u horské boudy s restaurací Berghaus Hohenbogen stojící na vrcholu Ahornriegel (1050 m). Již z tohoto místa můžeme obdivovat naprosto úchvatný výhled otevírající se na okolní vrcholy, a především pak do vnitrozemí Česka. Naším cílem jsou však již zmíněné dvě věže někdejší vojenské základny, které jako dva šedavé prsty vyčnívají zpoza nedalekého lesa. Pěšky se sem od horní stanice lanovky dostaneme pohodlnou chůzi za zhruba 20 minut po nichž staneme přímo před vstupní branou někdejší základny. Nyní můžeme bez obav vstoupit dál, neboť na jedné ze zdejších věží byl v roce 2014 zřízen vyhlídkový ochoz, na nějž můžeme vystoupat po vnějším spirálovém schodišti. Vstup na ochoz je zpoplatněn částkou 6 Euro (léto 2024), které je potřeba uhradit v platebním automatu.
Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 50 metrů nad povrchem a za příznivého počasí odtud přehlédneme všechny hlavní vrcholy české i bavorské části Šumavy mezi nimiž samozřejmě nechybí Velký Javor nebo pohraniční hřeben Královského hvozdu mezi Ostrým a Svarohem. Opačným směrem pak nepřehlédneme zejména nejvyšší vrchol Českého lesa Čerchov, který snadno poznáme podle kamenné Kurzovy rozhledny a vojenské věže, avšak stejně tak je možné spatřit například Přimdu. Při pohledu do vnitrozemí Čech můžeme vyhledat i nejvyšší partie Brd (Prahu či Třemšín). Na opačnou stranu se pak otevírá ničím nerušený pohled do dalekého vnitrozemí Německa, přičemž za ideální dohlednosti jsou odtud údajně viditelné i hřebeny rakouských a bavorských Alp (což se mi ovšem během mé návštěvy díky silnému zákalu nepoštěstilo).
Na samotný závěr pak ještě zmiňme, že zpřístupnění vyhlídkového ochozu na jedné ze zdejších věží je jen prvním krokem v dalším zpřístupňování zdejší vojenské základny, neboť v budoucnosti by zde mělo vzniknout návštěvnické a vzdělávací středisko věnované historii studené války.